O prawach i obowiązkach studentów/doktorantów bez tajemnic
Blok ten ma na celu zwiększenie świadomości prawnej studentów i doktorantów w zakresie przepisów dotyczących prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Gośćmi tej serii Samorządnego.Podcastu są prawnicy posiadający bogate doświadczenie praktyczne z zakresu rozwiązywania spraw studenckich i doktoranckich. Wśród poruszanych zagadnień wskazać trzeba na kwestie dotyczące w szczególności: ochrony praw studentów i doktorantów w Polsce, aktualnych problemów prawnych środowiska studenckiego i doktoranckiego, podstawowych praw i obowiązków studentów i doktorantów oraz działalności Rzecznika Praw Studenta Parlamentu Studentów RP oraz Rzecznika Praw Doktoranta Krajowej Reprezentacji Doktorantów.
Jak odnieść sukces w czasie studiów?
Co to znaczy sukces? W ramach tej serii porozmawiamy z osobami, które okres studiowania wykorzystały na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Są dowodem na to, że dobrze przepracowany czas studiów stanowi znaczne ułatwienie w dalszym życiu i układaniu swojej kariery zawodowej. Kim są owi goście i dlaczego uważamy, że wykorzystali czas studiów w sposób odpowiedni? Zapraszamy do słuchania.
Zbieraj doświadczenie i stwórz swoje portfolio
W ramach tej serii rozmawiamy z osobami aktywnie działającymi w samorządności studenckiej i doktoranckiej o współpracy w ramach kół naukowych i samorządu studenckiego/samorządu doktorantów. Gośćmi podcastu są osoby działające w Parlamencie Studentów RP oraz Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Podczas rozmów poruszone zostały w szczególności kwestie dotyczące: bieżącej działalności instytucji przedstawicielskich sektora szkolnictwa wyższego i nauki, zdobywania doświadczenia podczas działalności studenckiej i doktoranckiej, kreowania własnej marki osobistej czy też wpływu działalności akademickiej na późniejszą aktywność zawodową.
Kulturalny student, czyli o projektach studenckich i doktoranckich
Studenci i doktoranci działający w samorządach lub kolanach naukowych bardzo często organizują szereg ciekawych dużych projektów takich jak targi pracy, juwenalia, otrzęsiny, bale, koncerty, konferencje naukowe i wiele, wiele innych wydarzeń. Gośćmi tego bloku będą młodzi ludzie, którzy opowiedzą o swoich projektach, o największych sukcesach i porażkach. Poznamy tajniki realizacji takich projektów od kuchni.
Nauka – biznes, czyli jak połączyć dwa odrębne światy
Nauka potrzebuje biznesu, aby móc odpowiadać na potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego, natomiast biznes potrzebuje nauki, aby mógł się rozwijać i odpowiadać na pytania w sposób naukowy. Gośćmi tego bloku będą osoby, które opowiedzą o swojej historii – brokerzy innowacji, naukowcy realizujący prace zlecone na rzecz biznesu oraz przedstawiciele otoczenia społeczno-gospodarczego dostrzegający wielki potencjał w nauce. Opowiedzą nam o tym dlaczego ta współpraca jest ważna, od czego zacząć i przytacza swoje historie.
Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli promocja i popularyzacja polskiej młodej nauki
W ramach tej serii rozmawiamy z osobami, które w Polsce mają znaczny wpływ na naukę. Ponadto rozmawiamy o popularyzacji nauki i promocji nauki i naukowców. Gośćmi podcastów są naukowcy, którzy oprócz pisania publikacji naukowych mają czas także na „mówienie” o nauce w przystępny sposób. Aktywnym popularyzatorem nauki nie jest łatwo, w ramach tej serii dowiecie się Państwo co stoi za popularnością niektórych kanałów popularnonaukowych, blogów czy filmów. Dowiecie się także, jak oni zaczynali swoją przygodę oraz co ich napędza. Zapraszamy do słuchania.